موسسه فرهنگی هنری بسته نگار

آدرس:

اصفهان، خانه اصفهان، خیابان گلخانه، سه راه ماه فرخی، پلاک 696

تماس با ما:

03134203004 الی 6
09134636156

ساعات کاری:

شنبه تا پنج شنبه 9 صبح تا 9 شب

دوره های مربیگری موسیقی کودک با رویکرد اُرف شولورک

۱- تاریخچه برگزاری دوره ها:
برگزاری دوره های مربیگری موسیقی کودک و نوجوان در موسسه فرهنگی هنری بسته نگار به دهه ۸۰ شمسی و دقیقا به سال ۱۳۸۶ بر می گردد. این دوره ها بدون شکّ در طول سالیان گذشته، و بر اساس نیاز دانش پژوهان و آموزشگاه ها، مهدکودک ها، پیش دبستانی ها و سایر مراکز، تغییرات زیادی کرده است. بدیهی است، این دوره ها، در آینده نیز دچار تغییرات خواهد شد و بر اساس نیازهای مخاطبین، سرفصل های جدید اضافه یا کم خواهد شد. حضور دانش پژوهان، از اقصا نقاط کشور همچون: قشم، بندرعباس، شیراز، یزد، شهرکرد، همدان، کرمان، خرم آباد، سنندج، کرمانشاه، الیگودرز، کرج، اهواز، ایذه، کاشان، شهرضا، نجف آباد، فولادشهر، زرین شهر، دستگرد، مبارکه، سمیرم، بهارستان، شاهین شهر، گلپایگان، خمینی شهر، داران، فریدون شهر، تیران، خورزوق، دولت آباد، نطنز، علویجه، خمین، آباده، فلاورجان،… و نظرسنجی های به عمل آمده در این راستا، مبین این نکته است که برگزاری این دوره ها، توانسته است کمک شایانی به رشد مربیان کاردان و متعهد و بالا بردن سطح علمی مربیان این حوزه در مراکز ذکر شده بکند.

۲- اهداف آموزشی:
واحد موسیقی کودک موسسه فرهنگی هنری بسته نگار سپاهان، با این نگاه و رویکرد که دارای یک پتانسیل محدود است و قطعاً ظرفیت آموزشی محدودی دارد؛ نسبت به تربیت مربیان موسیقی کودک اقدام می نماید. ما اعتقاد داریم، در صورتی که با تمام پتانسیل خود و به صورت شبانه روزی!!! به ارائه خدمت و آموزش به کودکان شهر و کشورمان مشغول باشیم، باز هم جوابگوی جامعه بزرگ کودکان نیستیم و قطعاً امکان آموزش تمام کودکان، توسط موسسه ما وجود ندارد. لذا تربیت مربیان کاردان و با انگیزه برای جامعه موسیقی کشور را در دستور کار خود قرار داده ایم. بدیهی است تربیت این مربیان که در بسیاری از آموزشگاه ها و مراکز آموزشی کشور مشغول به کار می شوند، علاوه بر کمک به تولید اشتغال و توسعه کمی و کیفی آموزشگاه های همکار، باعث کمک به رشد و توسعه فرهنگی کشور می گردد. لذا، کودکان بیشتری در بستر آموزش های استاندارد و به روز قرار می گیرند. علاوه بر موارد فوق الذکر، می توان به ثبت مدیریت دانش موسسه و اشاعه دانش به دست آمده در این حوزه به سایر مراکز و مربیان؛ نگاه کل نگر و غیر انحصاری به دست آوردهای حوزه کودک بسته نگار و آشنا سازی مربیان و مدیران آموزشگاه¬های موسیقی با حوزه¬ی موسیقی کودک به عنوان یک رشته مهم تربیتی و آموزشی اشاره کرد.

۳- شرایط عمومی و اختصاصی دانش پژوهان برای ورود به دوره ها:
• آشنایی با موسیقی.
• نوازندگی یک ساز ایرانی یا جهانی.
• علاقه مند به تدریس موسیقی به کودکان.
• حداقل ۱۷ سال سن.
• مصاحبه ورودی.
• تعهد به یادگیری و یا ارتقاء سطح سلفژ مقدماتی، تئوری موسیقی و ریتم خوانی در طی دوره.
• آزمون سطح سنجی دانش پژوهان ( آزمونی که به صورت کتبی، در روز اول کلاس برگزار می گردد).

۴- شیوه برگزاری دوره ها:
شیوه ی برگزاری دوره های موسیقی کودک بسته نگار، منحصر به فرد است و می توان گفت در هیچکدام از آموزشگاه های آزاد و مراکز آموزش عالی با چنین کیفیت و با این سرفصل برگزار نمی شود. دوره ها، یک پکیج آموزشی است؛ شامل سرفصل هایی که در ادامه و به اختصار، ذکر می گردد. لازم به ذکر است، با توجه به معدل پیشرفت کلاس، زمان دوره و تعداد جلسات کمی دچار تغییر می شود.
• طول دوره: حداقل ۳۴ جلسه.
• زمان هر جلسه: حدود ۲ ساعت
(برخی جلسات به صورت ۴ ساعته و ۱۵دقیقه استراحت و همراه پذیرایی برگزار می شود).
• روزهای برگزاری: پنجشنبه ها ( به خاطر حضور دانش پژوهان شاغل و شهرستانی).
• طول دوره: حداقل ۶ ماه و حداکثر ۸ ماه.

۵- سرفصل دروس:
خلاصه مهم ترین سرفصل های آموزشی عبارتند از: مبانی عملی موسیقی کودک، مبانی نظری موسیقی کودک، نوازندگی فلوت ریکوردر، ریتم شناسی، فن بیان، ارکستراسیون، روانشناسی و … .

۶- سرفصل، نمرات و شیوه ی برگزاری آزمون پایان دوره:
پس از پایان دوره با توافق دانش پژوهان عزیز، در بازه ای بین ۱ تا ۲ ماه، تاریخ آزمون های کتبی و عملی مشخص و هنرجویان در آزمون شرکت می کنند.

• بخش اول آزمون کتبی : (۵۰ نمره)

• بخش دوم آزمون عملی: (۴۵ نمره) + ۵ نمره حضور و غیاب کلاسی و مشارکت فعال در کلاس.

این بخش به صورت آزمون عملی و با حضور هیئت ژوری ۳ نفره برگزار می شود. هر داور نمره خود را لحاظ می کند و معدل نمرات هیئت به عنوان نمره نهایی ثبت می گردد.

۷- نمونه نتایج آزمون:
کیفیت آزمون ها بسیار بالا است و هر دانش پژوه بایستی در میانگین نهایی حدنصاب دوره را بدست آورد. بسته نگار با این رویکرد که مربیان آینده قرار است به کودکان سرزمین¬مان آموزش دهند و باید توانایی لازم را داشته باشند، تاکنون برای هیچ دانش پژوهی که موفق به گذراندن دوره نشده است، گواهینامه صادر نکرده است. بدیهی است در این خصوص کودکان، اعتبار موسسه، دوره و مربیان در نظر گرفته شده است.

۸- شیوه صدور گواهینامه:
در صورتی که دانش پژوه در آزمون پایانی موفق به اخذ نمره ۷۰ از ۱۰۰ شود، گواهینامه از سوی موسسه بسته نگار صادر می گردد؛ و در صورتی که به حد نصاب لازم نرسد، مجاز به شرکت در آزمون دوره بعدی است؛ به شرطی که آزمون دوره بعدی حداقل در بازه زمانی ۳ ماه بعد برگزار گردد. هر دانش پژوه مجاز به ۳ بار شرکت در آزمون است و در صورتی که حد نصاب لازم را بدست نیاورد، بایستی مجدداً در دوره شرکت کند.

۹- برگزاری دوره ها در سایر استان ها و شهرستان های استان اصفهان:
اجرای کارگاه ها و دوره های آموزشی در استان های: هرمزگان، شهرکرد، مازندران، کرمانشاه و همکاری با آموزشگاه ها و موسسات دیگر استان ها از فعالیت های موسسه بوده است.

۱۰- دست آوردها و وضعیت اشتغال فارغ التحصیلان:

• طبق آمار ما، حدود ۵۰ درصد از دانش پژوهانی که در این دوره ها شرکت می کنند، از مربیان موسیقی کودک، مربیان مهدکودک ها، مدیران آموزشگاه های موسیقی و شاغل در سایر مراکز آموزشی موسیقی هستند.
• بیش از ۶۰ درصد از فارغ التحصیلان در حال کار و تدریس هستند.
• موسسه، بنا به تقاضای سایر آموزشگاه ها و موسسات همکار و همچنین مهدکودک ها، دانش پژوهان ممتاز را برای تدریس و همکاری به این مراکز معرفی و در راستای همیاری و همکاری با سایر همکاران قدم برداشته است.
• امروزه فارغ التحصیلان دوره های تربیت مربی موسیقی کودک بسته نگار ـ همچون رشته های تخصصی ـ در بسیاری از آموزشگاه ها و مراکز آموزشی در حال تدریس هستند.
• بسته نگار مفتخر است که در برگزاری دوره هایی برای آشنایی بیشتر مربیان مقطع پیش دبستانیِ آموزش و پرورش ناحیه ۵ اصفهان و آموزش و پرورش کل اصفهان و همچنین آشنایی مربیان پرورشی ناحیه ۵ همکاری داشته است.

۱۱- منابع درسی و جزوات دانش پژوهان:
جزوات، کتاب ها و سایر منابعی که حضوری تقدیم می گردد.