موسسه فرهنگی هنری بسته نگار

آدرس:

اصفهان، خانه اصفهان، خیابان گلخانه، سه راه ماه فرخی، پلاک 696

تماس با ما:

03134203004 الی 6
09134636156

ساعات کاری:

شنبه تا پنج شنبه 9 صبح تا 9 شب

معرفی ساز کمانچه کلاسیک ترکیه ای

معرفی ساز کمانچه کلاسیک ترکیه ای
ساز کمانچه کلاسیک ترکیه ای، کمانچه ای گلابی شکل است که سه سیم دارد. این ساز در حالت ایستاده و با قراردادن آن بین هر دو زانو یا روی یک زانو هنگام نشستن نواخته می شود. ساز کمانچه کلاسیک ترکیه ای عمدتا توسط مهاجران یونانی از آسیای صغیر و در موسیقی کلاسیک عثمانی مورد استفاده قرار می گرفت. اما از اواسط قرن نوزدهم به ساز اصلی آرشه ای موسیقی کلاسیک عثمانی تبدیل شد.
معرفی ساز کمانچه کلاسیک ترکیه ای

ساز کمانچه کلاسیک ترکیه ای

ساز کمانچه کلاسیک ترکیه ای داستان جالبی دارد: تا اوایل دهه 1900 این ساز یک ساز موسیقی محلی یونانی از منطقه اژه بوده و متعلق به سطح اجتماعی پایین و کلوپ های شبانه بود تا زمانی که تنبوری جمیل بی (یک آهنگساز برجسته ترکیه و کرد و تکنوازی های کلاسیک با آن نواخت و ضبط کرد. در « ساز کلاسیک » نوازنده تنبور در دوران عثمانی) آن را تبدیل به یک حال حاضر این ساز در موسیقی کلاسیک ترکیه به شدت مورد توجه است.

ساز کمانچه کلاسیک ترکیه ای برای سبک احساسی و غم انگیز موسیقی ترکیه با صدای غمگین و روح نواز آن بسیار مناسب است. شکل D بدنه گلابی شکل آن، سر بیضوی و دسته آن از یک تکه چوب ساخته می شود. صفحه آن دارای دو سوراخ صدا 4 سانتی متر است که تقریباً 25 میلی متر از هم فاصله دارند، طرف گرد آن رو به بیرون است.

این پل بین ، یک * حدوداً 3 طرف بر روی صورت ساز و دیگری از طرف صدا قرار دارد. 40 میلی متر طولانی تر از – 15 سانتی متر، مثلثی را روی سر ساز تشکیل می دهند. سیم میانی 37 – کوک ها، به طول 14 سیم های دو طرف آن است. طول ارتعاش سیم های کوتاه 25.5 تا 26 سانتی متر است.

قبلا همه سیم ها از روده ساخته می شده، امروزه نوازندگان ساز کمانچه کلاسیک ترکیه ای می توانند از سیم های مصنوعی پلاستیکی، آلومینیوم، ابریشم مصنوعی یا سیم های استیل ویولن استفاده کنند.

معرفی ساز قشمه

معرفی ساز قشمه

ساز قشمه، ساز بادی است که استخوان پای قوش ساخته می شود و قوشمه نوازان این استان مهارت خاص و ویژه ای در ساختن این

ادامه مطلب »

معرفی ساز ویولن

ویولن ساز زهی و آرشه‌ای است. این ساز کوچک‌ترین عضو سازهای زهی آرشه‌ای است.

برای نواختن معمولاً روی شانه چپ قرار می‌گیرد و با آرشه که در دست راست نوازنده‌است نواخته می‌شود.

کوک سیم‌های ویولن از زیر به بم به ترتیب: می (سیم اول)، لا (سیم دوم)، ر (سیم سوم)، سل (سیم چهارم)…..

ادامه مطلب »

دیدگاهتان را بنویسید

فهرست مطالب

به اشتراک گذارید

نوشته های اخیر

معرفی ساز ویولا

معرفی ساز ویولا

معرفی ساز ویولا، ساز ویولا سازی زهی، کامپوزیت کوردوفون، لوت، با آرشه نواخته میشود. این ساز در زبان آلمانی: ویولا،‌ در زبان فرانسوی و ایتالیایی:

ادامه متن »

معرفی ساز ویولنسل

ویلنسل ، ویلنچلو   (Cello or Violoncello) تاریخچه ساز ویولنسل (چلو) ساز ویولنسل یکی از سازهای متعلق به خانواده ویولن از ویولا دا براچیو (viola

ادامه متن »

با ما همراه باشید