موسسه فرهنگی هنری بسته نگار

آدرس:

اصفهان، خانه اصفهان، خیابان گلخانه، سه راه ماه فرخی، پلاک 696

تماس با ما:

03134203004 الی 6
09134636156

ساعات کاری:

شنبه تا پنج شنبه 9 صبح تا 9 شب

معرفی ساز ویولا

معرفی ساز ویولا

معرفی ساز ویولا، ساز ویولا سازی زهی، کامپوزیت کوردوفون، لوت، با آرشه نواخته میشود. این ساز در زبان آلمانی: ویولا،‌ در زبان فرانسوی و ایتالیایی: ویولا (viola) نامیده میشود. ویولا یک ساز آلتو در خانواده ویولن (شامل ویولن، ویولا و چلو و دوبل باس) است. ویولا از موادی مشابه با ویولن ساخته شده است و تنها تفاوت آن با ویولن اندازه بزرگ‌تر ویولا است. رنگ صدای با شکوه و تیره این ساز شدیداً با ویولن متفاوت است و ویولا را به سازی با صدای میانه در خانواده ویولن تبدیل میکند. آرشه این ساز کمی سنگین‌تر از ویولن است و موی اسب استفاده شده در آن پهن‌تر است.

آشنایی کامل با ساز ویولا

ویولا سازی است که در ساختمان آن زه (سیم) بکار رفته است و با آرشه ( کمان ) نواخته میشود سازهای خانواده ویلن به ترتیب از زیر به بم عبارتند از

  • ویلن
  • ویولا
  • ویلنسل
  • کنترباس

تمام سازهای این خانواده دارای چهار سیم میباشند و همچنین تمام این خانواده از نظر ظاهری شبیه به هم بوده و تفاوت آنها در اندازه ی هر ساز است. مانند ویلن این ساز فاقد پرده بندی میباشد.این ساز به طور معمول با آرشه نواخته میشوند ولی در مواردی سیم های ساز را با دست به صدا در می آورند. در تمام سازهای این خانواده (ویلن، ویلن سل، کنترباس) وسیله ای برای تضعیف صدا و تغییر رنگ صوتی ساز به کار میرود که سوردین نام دارد . سوردین برای سازها ی زهی ـ آرشه ای یک شانه با سه چنگال است که در بالای خرک قرار میگیرد.

معرفی ساز ویولا

اندازه ساز ویولا

طول این ساز بین ۳۹۰ تا ۴۶۰ میلی متر است، ویولا حدود ۵ سانتی متر بیشتر از ویلن میباشد و به همین سبب وسعت صوتی آن بم تر است.آلتو از کلمه ی یونانی آلتوس به معنای بلند گرفته شده است. کوک سیم های آلتو به ترتیب از زیر به بم عبارتند از: لا سیم اول ، ر سیم دوم ، سل سیم سوم و دو سیم چهارم. سیم های ویولا نسبت به سیم های ویلن یک فاصله پنجم درست، بم تر کوک میشوند. نت این ساز را با کلید دو خط سوم مینویسند.

صدای ساز ویولا

ویولا یک پنجم پائین تر از ویولن (C3=سیم چهارم، G3=سیم سوم، D4=سیم دوم، A4 سیم اول) کوک میشود. به عبارتی دیگر فرکانس‌های دو ساز به نسبت 2:3 هستند. اگر این نسبت به اندازه واقعی سازها اعمال شود، بدنه ویولا باید 12 سانتیمتر (در حدود 54 سانتی‌متر) بلندتر از آنچه واقعاً هست (در حدود 42 سانتی‌متر) باشد.

به عبارت دیگر ویولا نسبت به کوکش بسیار کوچک است و رنگ صدای متمایز آن به همین دلیل است. نسبت رزونانس طبیعی بدنه به کوک روی دو ساز متفاوت است: در ویولن رزونانس طبیعی تقریباً شش و نیم نت بالای پائین‌ترین نت است و در ویولا یازده و نیم نت. آهنگسازان قرن 20ام با نوشتن نت‌های تکنوازی از قرارگیری این ساز در سایه صدای روشن‌تر ویولن جلوگیری کردند.

تفاوت سیم‌های ویولا با سیم‌های ویولن

سیم‌های ویولا نسبت به سیم‌های ویولن یک فاصله پنجم درست بم تر کوک می‌شوند.
نت این ساز را با کلید دوخط سوم می‌نویسند. دامنه پرده نرمال از دو زیر تا دو میانی است که تا حدود سه اکتاو گسترش دارد. در یک ارکستر نوازندگان ویولا معمولاً جلوی رهبر می‌نشینند و تُن آن را می‌توان از ویلن‌ها تشخیص داد زیرا اغلب ملایمتر هستند. تا چندی پیش ویلن آلتو را سیندرلای خانواده ارکستر تلقی می‌کردند و ساز سولو به شمار نمی‌آمد.

ویولا (Viola) یک ساز زهی از خانواده ویولن است که تفاوت‌هایی با ویولن دارد. منطقه میانی صدا را در این خانواده، ویولا پوشش می‌دهد و از ویولن بم‌تر و از ویولن‌سل زیرتر است. این سه ساز شباهت ظاهری زیادی به هم دارند و تنها در گستره صدا، اندازه و جزئیاتی در نحوه نواختن با هم متفاوت هستند. ویولا هم مانند ویولن با آرشه نواخته می‌شود، اما چون سیم‌هایش بلندتر است، مثل ویولن‌سل این امکان را برای نوازنده فراهم می‌کند که با دست هم سیم‌هایش را به صدا درآورد. آموزش این ساز تخصصی است و فقط قبل از نواختن این ساز را در بهترین آموزشگاه‌های موسیقی آموزش ببینید.

ساز توبا

معرفی ساز توبا (tuba)

ساز توبا (tuba) بم ترین ساز از خانواده سازهای بادی برنجی است. این ساز نسبتاً جدید است. اولین ساز توبا در 12 سپتامبر 1835 ساخته

ادامه مطلب »

دیدگاهتان را بنویسید

فهرست مطالب

به اشتراک گذارید

نوشته های اخیر

معرفی ساز ویولنسل

ویلنسل ، ویلنچلو   (Cello or Violoncello) تاریخچه ساز ویولنسل (چلو) ساز ویولنسل یکی از سازهای متعلق به خانواده ویولن از ویولا دا براچیو (viola

ادامه متن »
معرفی ساز ترمبون

معرفی ساز ترمبون

تاریخچه ساز ترمبون : نام ساز ترومبون از ایتالیائی می‌آید و به معنی «ترومپت بزرگ» است. ترومبون از دورهٔ رنسانس در موسیقی مذهبی کلیساها به‌کار

ادامه متن »

با ما همراه باشید