موسسه فرهنگی هنری بسته نگار

آدرس:

اصفهان، خانه اصفهان، خیابان گلخانه، سه راه ماه فرخی، پلاک 696

تماس با ما:

03134203004 الی 6
09134636156

ساعات کاری:

شنبه تا پنج شنبه 9 صبح تا 9 شب

معرفی جامع فلوت و بررسی انواع آن

معرفی جامع فلوت و بررسی انواع آن
معرفی جامع فلوت و بررسی انواع آن

یکی از بهترین ساز های چوبی و بادی، فلوت می باشد. صدای به وجود آمده در این ساز به وسیله ی نوسان هوای دمیده شده در آن به وجود می آید. فلوت انواع مختلفی دارد که هر کدام ویژگی های مخصوص به خود را دارند. استفاده از این ساز به گذشته های بسیار دور می رسد و قدمت بالایی دارد.

این ساز از جمله ساز های بی زبانه می باشد و بهتر است بدانید که صدای این ساز  بر خلاف ساز های دیگر  به وسیله ی لرزش زبانه به وجود نمی آید. در زمان های قدیم این ساز تنها از چوب ساخته می شد اما در حال حاضر این ساز از مس، روی نقره، طلا و … ساخته می شوند. ساز هایی که امروزه مورد استفاده قرار می گیرند به دلیل صدای تولید شده از آن ها مورد اهمیت می باشند.

یک متخصص آلمانی که در باب موسیقی های باستانی تخصص فراوان داشت سعی کرد این ساز بادی را بازسازی کند. زمانی که این فرد این ساز بادی را بازسازی کرد متوجه شد که نت هایی که در قدیم به وجود می آمد با مورد بازسازی شده شباهت های فراوانی دارند. او دریافت که این نت ها هارمونیک بوده و بسیار دلنشین می باشند. در ضمن برای خرید آلات موسیقی وارد بخش مربوطه شوید.

معرفی جامع فلوت و بررسی انواع آن
معرفی جامع فلوت و بررسی انواع آن

تاریخچه فلوت

در گذشته های بسیار دور و در زمان انسان های اولیه می توان این گونه پنداشت که آن ها با پیچیدن صدای باد در بین نی های طبیعی و تو خالی صدای دل انگیزی را حس کردند. همین امر باعث شد که به فکر ساختن ساز های بادی بپردازند. آن ها با استفاده از نی ها سعی کردند که صدا های دل انگیزی را به وجود آورند.

همچنین بسیاری از افراد گمان می کنند که این ساز توسط مردم آلمان در زمان های گذشته به وجود آمده است. آن ها با دمیدن در نی های شکسته پی بردند که می توانند به وسیله ی نی صدا های خوش آهنگی را به وجود آورند. برای نشان دادن قدمت این ساز می توان به عکس ها و حجاری های روی دیوار ها که در گذشته انجام می شده است تکیه کرد. زیرا در آن ها می توان نشانه هایی از فلوت و ساز های دهنی پیدا کرد. در سال های گذشته فلوت هایی در مناطق مختلفی از جهان پیدا شده است که می تواند دلیل محکمی برای قدمت طولانی این ساز باشد.

با توجه به مطالب بالا  می توان نتیجه گرفت که فلوت از قدیمی ترین ساز های بادی می باشد که تا به امروز مورد استفاده قرار می گیرد. برخی از افراد عقیده دارند که قدمت فلوت ها به 50 هزار سال قبل بر می گردد. در آن زمان ها فلوت ها تنها با استفاده از چوب ساخته می شدند به همین سبب به آن ها ساز بادی چوبی نیز گفته می شد.

معرفی جامع فلوت و بررسی انواع آن
معرفی جامع فلوت و بررسی انواع آن

انواع فلوت

این ساز یکی از کهنسال ترین و قدیمی ترین ساز ها می باشد. ساز فلوت انواع گوناگونی دارد که در این قسمت شما را برای شما معرفی می کنیم.

ساز ریکوردر

ساز ریکوردر یکی از انواع فلوت می باشد که جزء قدیمی ترین و ساده ترین آن ها به شمار می رود. این ساز بسیار کوچک و سبک می باشد. همچنین یادگیری آن نیز نسبت به انواع دیگر آن آسان تر است. به همین دلیل در ابتدای آموزش فلوت می توان از این نوع استفاده کرد. ساز ریکوردر مارک های متفاوتی دارد که از بین آن ها مارک یاماها بهترین و با کیفیت ترین آن ها می باشد.

ساز پیکولو

این ساز چوبی است و به نام فلوت عربی شهرت دارد. بر عکس نام معروف این ساز، در کشور های عربی به میزان کمی از این ساز استفاده می شود. صدای خارج شده از این ساز ، بسیار دلنشین و زیبا می باشد. همچنین این صدا تیز و سوت آور نیز است. در موسیقی دستگاهی ایران از این ساز استفاده می شود. ملودی های کشور های مختلف توسط این ساز به اجرا در می آید. از جمله آن ها می توان به ایرانی، هندی، ترکی و … اشاره کرد. بتهوون از جمله افرادی است که از این نوع ساز در کنسرت هایش استفاده کرده است.

ساز کلیدی

فلوت کلیدی توسط یک فرد آلمانی ساخته شده است که در حال حاضر متداول ترین و پر کاربرد ترین انواع ساز ها می باشد. این فرد آلمانی با ساخت این ساز توانست  تحول عظیمی در ساز فلوت و صدای آن به وجود آورد. این ساز از پهلو نواخته می شود به همین سبب افراد به راحتی می توانند آن را تشخیص دهند. در این ساز کلید هایی وجود دارد که فرد نوازنده می تواند به راحتی به وسیله ی کلید ها صدا را کنترل کند.

در ساخت ساز کلیدی از قطعات بسیار زیادی استفاده شده است که شامل فنر، پیچ، غلطک و … می شود. این قطعات به حدود 150 عدد می رسد. جنس این ساز نیز از روی و یا مس می باشد که می توان برای شکیل تر شدن آن از روکش نقره و یا نیکل استفاده کرد.

پن فلوت

یکی دیگر از انواع این ساز، پن فلوت می باشد که از نی هایی کنار هم ساخته شده است. این نی ها از یک طرف باز و از طرف دیگر بسته می باشند. سرخ پوستان آمریکایی از این ساز استفاده می کنند.

معرفی جامع فلوت و بررسی انواع آن
معرفی جامع فلوت و بررسی انواع آن

نکاتی در مورد فلوت

برای نواختن ساز های بادی حتما باید در نحوه ی نفس گیری تمرین بسیار شود. زیرا این امر برای بهتر نواختن  این ساز بسیار مهم و اساسی می باشد.

ساز فلوت
ساز فلوت

بسیاری از افراد با آمدن نام فلوت، تنها نوع چوبی آن را به ذهن می آورند. اما باید بدانید که درحال حاضر ساز هایی وجود دارند که از جنس طلا و یا روکش طلا می باشند.اولین ساز بادی، به وسیله ی عاج ماموت ساخته شده است که در غار کشف شده است.ساز های بادی بر حسب موقعیت جغرافیایی نیز انواع مختلفی دارندو مثلا کشور چین، هند ساز مخصوص به خود را دارند.کشور چین در نواختن انواع ساز های موسیقی سابقه ی بسیار طولانی دارد. ساز چوبی از جمله ساز های پر طرفدار در این کشور می باشد.مشهور ترین نوع فلوت کلیدی، ساز آبک می باشد که شهرت جهانی یافته است.

پیشنهاد ما

اگر به ساز شناسی علاقه دارید می توانید وارد بخش سازشناسی وب سایت موسسه فرهنگی هنری بسته نگار شوید و برای خرید ساز بادی و کسب اطلاعات بیشتر درباره هر سازی می توانید وارد لینک مربوطه شوید.

معرفی ساز تنبک

معرفی ساز تنبک

آموزش ساز تنبک ساز تنبک، یکی از سازهای کوبه‌ای ایرانی است. این ساز پوستی، از نظر سازشناسی جزء طبل‌های جام‌ شکل محسوب می‌شود که از

ادامه مطلب »
معرفی ساز تنبور

معرفی ساز تنبور

سازشناسی تنبور ساز تنبور سازی است که دسته‌ای بلند و کاسه‌ای گلابی شکل دارد و معمولأ از چوب توت ساخته می‌شود. کاسه آن به دو

ادامه مطلب »

دیدگاهتان را بنویسید

فهرست مطالب

به اشتراک گذارید

نوشته های اخیر

معرفی ساز ویولا

معرفی ساز ویولا

معرفی ساز ویولا، ساز ویولا سازی زهی، کامپوزیت کوردوفون، لوت، با آرشه نواخته میشود. این ساز در زبان آلمانی: ویولا،‌ در زبان فرانسوی و ایتالیایی:

ادامه متن »

معرفی ساز ویولنسل

ویلنسل ، ویلنچلو   (Cello or Violoncello) تاریخچه ساز ویولنسل (چلو) ساز ویولنسل یکی از سازهای متعلق به خانواده ویولن از ویولا دا براچیو (viola

ادامه متن »

با ما همراه باشید