درباره موسسه ی فرهنگی هنری بسته نگار سپاهان

موسسه ی فرهنگی هنری بسته نگار سپاهان

“بسته نگار” به شماره ثبت ۸۱۹، با مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در خردادماه ۱۳۷۸ در شهر اصفهان تأسيس شد. مهمترین هدف خود را حول آموزش و پرورش استعدادهای درخشان این مرز و بوم قرار داد. طی نزدیک به دو دهه فعالیت خود با دایر کردن گروه های آموزشی “موسیقی”، “هنرهای نمایشی”، “هنرهای تجسمی”، “سینمایی” و برگزاری “دوره های مهارتی آزاد” به فعالیت و ارائه خدمات آموزشی پرداخته است. این موسسه موفق به دریافت عناوین و افتخارات مختلف در سطح ملی و بین المللی و همچنین پرورش استعدادهای بسیاری از کودکان، نوجوانان و جوانانی گشته است. این عزیزان هم اکنون در زمینه هنر به تحصیلات هنرستانی و دانشگاهی در سطوح مختلف مشغول هستند. به طور حتم این دستاوردها در گرو همدلی و همکاری اولیاء، هنرجویان و اساتید مجرب در بسته نگار است.

زیر مجموعه های موسسه ی فرهنگی هنری بسته نگار سپاهان:

 • آموزشگاه آزاد موسیقی (موسیقی ایرانی، موسیقی جهانی، موسیقی کودک و نوجوان [اُرف] )
 • آموزشگاه آزاد هنرهای تجسمی (طراحی و نقاشی، گرافیک، خوشنویسی، حجم سازی، سفالگری و نقاشی کودک و نوجوان)
 • آموزشگاه آزاد هنرهای نمایشی (بازیگری، فن بیان، کارگردانی، نمایشنامه نویسی و طراحی صحنه)
 • آموزشگاه آزاد سینما ( بازیگری، کارگردانی، گریم، فیلمنامه نویسی، عکاسی، تصویربرداری، نورپردازی، تدوین و جلوه های ویژه )
 • برگزاری دوره های مهارتی آزاد ( با مدرک رسمی معتبر از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی)
 • انتشارات کتاب بسته نگار
 • تهیه و تکثیر آثار صوتی
 • تماشاخانه محلی بسته نگار
 • برگزاری کنسرت و برنامه های فرهنگی هنری در سطح ملی و بین المللی

در ادامه به طور خلاصه به بخشی از مهمترین فعالیت های این موسسه به صورت خلاصه و گذرا نگاهی می کنیم.

بخشی از مهمترین فعالیت های این موسسه

واحد موسیقی فعاليت خود را از سال ۱۳۷۹ شروع كرد و هم اكنون با تلاش اساتيد كاردان و متعهد خود را به يكي از معتبرترين آموزشگاه هاي موسيقي کشور تبديل شده است و در اين راستا و در اين مدت توانسته هنرمندان بسياري را به جامعه ي هنري عرضه نمايد.

افتخارات گروه موسیقی بسته نگار

كسب افتخاراتي چون:  آموزشگاه منتخب کشوری در جشنواره ملی آموزشگاه های کشور توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی طی سال های برگزاری جشنواره در دوره های مختلف، کسب درجه یک آموزشگاه آزاد موسیقی، رتبه دوم گروه نوازي گيتار كلاسيك در جشنواره ي كشوري گيتار نوازي، كسب رتبه هاي مختلف در جشنواره هاي موسيقي استان و تهران توسط هنرجويان جوان آموزشگاه، کسب عناوین بین المللی توسط ارکسترهای بسته نگار و …  از افتخارات این موسسه است.

کنسرت های گروه موسیقی بسته نگار

برگزاري كنسرت هاي آموزشي در وسعت كم نظير با سطح و كيفيت مطلوب در بزرگترين تالارهاي اصفهان از جمله تالار رودكي از ديگر فعاليت هاي واحد موسيقي این موسسه است. در این راستا در هربار حداقل ۱۰۰ نفر از هنرجویان برتر آموزشگاه به اجرا می پردختند. همچنین این موسسه به صورت فصلی اقدام به برگزاری کارگاه و رسیتال های آموزشی می کند تا به این وسیله هنرجویان خود را برای اجراهای جدی تر آماده سازد که این خود نوعی تشویق در آموزش نیز محسوب می گردد.

موسیقی کودک

واحد موسيقي كودكان و نوجوانان (اُرف) بزرگترین، فعالترين و معتبرترين مركز آموزشي در اين زمينه در استان اصفهان است و همواره بيش از ۶۰۰ نفر هنرجوی کودک و نوجوان در گروه های سنی ۵ تا ۱۲ سال در حال تحصیل در گروه آموزشی موسیقی کودک و نوجوان هستند. بیشتر اين كودكان پس از تكميل دوره موسيقي كودك و نوجوان (اُرف) در رشته هاي تخصصي موسيقي مشغول به تحصيل مي شوند.

گروه موسيقی  متشکل از نوازندگان طراز اول شهر اصفهان که دارای اعضاء ثابت و متغيير است، در سال های گذشته کنسرت های متعددی را در کشورهای مختلف اجرا نموده اند. از کنسرت های خارجی اعضاء گروه موسیقی می توان به اجرای کنسرت در کشورهای آفريقای جنوبی، امارات متحده عربی، بلژيک، هلند، اتريش، ترکيه، ترکمنستان، بلغارستان، روسیه، افغانستان، صربستان، جمهوری تاتارستان، آلمان، بنگلادش و …  اشاره کرد. گروه هاي موسيقي بسته نگار جهت شركت ها، ارگان ها، سازمان هاي دولتي و خصوصي داخل كشور به مناسبت هاي مختلف ملي و مذهبي برنامه هاي زيادي را به اجرا گذاشته است.

“واحد هنرهای تجسمی ” از سال ۱۳۸۰ با برگزاري كلاس هاي مختلف در گرایش های مختلف هنرهای تجسمی از جمله: طراحی، نقاشی، نقاشی کودکان (خلاقیت) و عکاسی توانسته است با تلاش اساتيد و معلمين كاردان و متعهد خود همچنين استفاده از روش هاي آموزش صحيح علمي و دانشگاهي استعدادهاي بسيار زيادي را در زمينه هنرهای تجسمی به جامعه هنري عرضه نمايد، که در این بین بسیاری از هنرجویان طی دهه ی اخیر توانسته اند در جشنواره های مختلف داخلی و خارجی از جمله جشنواره نقاشی کودکان کشور هندوستان و ترکیه بدرخشند.

این موسسه ضمن دوره ها و کلاس های خود به برپایی نمایشگاههای مختلف هنری پرداخته است که هدف اصلی از برپایی این گونه نمایشگاه ها تشویق هرچه بیشتر هنرجویان و آشنایی هنر دوستان با چهره های جوان هنرمند در این زمینه بوده است. این نمایشگاه ها به صورت داخلی در سالن اجتماعات موسسه و هم در گالری های معتبر شهر اصفهان برگزار گردیده است.

هنرخوشنویسی تاریخی طولانی در فرهنگ و هنر ایران زمین داشته و “واحد خوشنویسی بسته نگار” از سال ۱۳۸۰ تا بحال توانسته است استعداد های جوان بسیاری را پرورش که بسیاری از آنها پس از معرفی به انجمن خوشنویسان ایران، موفق به دریافت مدارک خوشنویسی از انجمن خوشنویسان ایران شده اند.

برگزاری چندین نمایشگاه گروهی از آثار هنرجویان موسسه در سال های گذشته در زمینه خوشنویسی نیز از فعالیت هی این واحد است.

“واحد هنرهای نمایشی ” نیز یکی از فعالترین واحدها است که برگزاري دوره هاي: نویسندگی، بازيگری، نمايشنامه نويسی، كارگردانی، فن بيان و گويندگی، طراحی صحنه و … را در دستور کار خود داشته است.

اجراهای صحنه ای حاصل کار هنرجویان و همچنین همکاری با گروه های تئاتر جوان و با انگیزه از دیگر فعالیت های این واحد است. درخشش هنرجویان فارغ التحصیل این موسسه فرهنگی هنری در برنامه های تلوزیونی، سریال ها، فیلم ها و دیگر فعالیت های نمایشی، نتیجه آموزش های صحیح اساتید این حوزه است.

از جدیدترین واحد های آموزشی موسسه، گروه “سینما” است که از اواخر سال ۹۴ شروع به فعالیت کرده و امید داریم در آینده نه چندان دور شاهد پرورش استعدادهای درخشان در این زمینه باشیم. لازم به ذکر است اساتید این بخش از برترین اساتید اصفهانی و تهرانی تشکیل شده  اند.

دوره های مهارتی آزاد در رشته های طراحی و نقاشی (کلیه گرایش ها)، چهره نگاری، بازیگری تئاتر، بازیگری سینما و عکاسی برگزار می شود و پس از آزمون پایانی ـ که با حضور بازرسان اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار می گردد ـ مدرک رسمی این دوره ها از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد صادر می گردد. حضور هنرجویانی که به سطح آموزشی قابل قبول برای شرکت در دوره ها رسیده اند، بسیار چشمگیر است.

واحد انتشارات این موسسه در پی نیاز به چاپ کتاب و پژوهش در زمینه هنر و فرهنگ تشکیل و دایر شد، و هم اکنون نیز آماده چاپ آثار نویسندگان و مترجمان عزیز است.

کتابخانه و آرشیو:

کتابخانه بسته نگار دارای حدود ۱۰۰۰ جلد کتاب در زمینه های مختلف از جمله هنر به خصوص موسیقی، تاریخ و ادبیات است. امید داریم بتوانیم بر مشکل فضا و امکانات فائق آییم و این کتابخانه را جهت استفاده عموم عزیزان هنرجو راه اندازی کنیم.

همایش های ادبی

این مؤسسه  با همت عزیزان علاقه مند به شعر و شاعری نسبت به برگزاری نشست های ادبی در زمینه های مختلف از جمله: سعدی شناسی، حافظ خوانی، شاهنامه خوانی، شاهنامه خوانی برای کودکان، شناخت شعر نو و … همت کرده است که در هر ماه دو تا سه نشست طبق برنامه قبل برگزار می گردد. از نکات بارز این نشست حضور اساتید و علاقه مندان به شعر است که برخی جلسات با نقد توسط این عزیزان برگزار می گردد.

 

 برگزاری نمایشگاه های ملی و بین المللی
برگزاری نقد فیلم
برگزاری کنسرت
 برگزاری همایش های ادبی
برگزاری جلسات نقد فیلم
برگزاری جلسات نقد تئاتر

فضا و امکانات

موسسه فرهنگی هنری بسته نگار در فضایی به وسعت ۶۰۰ مترمربع مفید دایر و از پارکینگ اختصاصی (مخصوص اساتید) و دو ورودی و خروجی مستقل بهره مند است.این موسسه فرهنگی هنری با بهره گیری از فضا و امکانات به منظور افزایش بهره وری و ارتقاء کیفیت آموزش توانسته است حداقل امکانات را برای هنرجویان و هنرآموزان علاقه مند فراهم نماید. از جمله امکانات و تجهیزات موسسه فرهنگی هنری بسته نگار می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ۱۸ کلاس درس

 • آتلیه تخصصی هنرهای تجسمی

 • آتلیه عکاسی و تصویربرداری

 • تجهیزات نورپردازی

 • سالن تماشاخانه با ظرفیت ۷۰ نفرتماشاگر

 • کتابخانه

 • نمازخانه

 • دفتر مدیریت

 • سالن انتظار کافی برای مراجعین

 • پوشش کامل دوربین های مداربسته و…

 • 6 کلاس درس

 • 120 متر مربع

 • سالن انتظار

گالری تصاویر فضا و امکانات